Що таке «субсидія»?
-Субсидія - це допомога на оплату житлового комунальних послуг. Розмір субсидії - це частина вартості житлово комунальних послуг, яка відшкодовується державою. Субсидія є безповоротною, і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
-Розмір субсидії - це частина вартості житлово комунальних послуг, яка відшкодовується державою. Субсидія є безповоротною, і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
На який об’єм послуг призначається субсидія?
-Субсидія призначається на послуги в об’ємі так званої «соціальної норми споживання», незалежно від фактично спожитих об’ємів.
На який термін призначається субсидія?
-Субсидія призначається на 12 місяців із місяця звернення. Повідомлення про призначення субсидії надається окремо на неопалювальний та опалювальний періоди.
-Можлива ситуація коли в неопалювальний період (у разі, якщо відсутня плата за опалення) субсидію не призначено (призначено у розмірі 0 грн.). Тоді її без звернення призначать із початком опалювальноо періоду.
Що таке «обов’язкова частка плати за послуги»?
-Це та частина вартості послуги, яку Ви повинні сплачувати а разі призначення субсидії.
-Відсоток доходу, який домогосподарство повинно сплачувати за послуги;
-Розмір призначенної субсидії;
-Термін, на який призначено субсидію;
-Перелік організіції, які надають Вам послуги.
Для кожної організації (або кожної послуги) у повідомленні встановлюють:
-Обє’м споживання послуги (соціальна норма), на який надається субсидія;
-Вартість соціальної норми послуги;
-Розмір субсидії на кожну послугу;
-Розмір обов’язкової плати на кожну послугу.
Вам повинні вручити повідомлення про призначення субсидії. Щомісяця, протягом терміну дії субсидії, місцеве управління праці та соціального захисту населення буде надсилати до підприємств - надавачів послуг перелік громадян, яким призначено субсидію, із розмірами нарахованих субсидій. Ви також будете у цьому списку.
Підприємства - надавачі послуг повинні включати в рахунки до сплати споживачам розмір призначеної субсидії. Якщо Ви самостійно розраховуєте вартість послуги (наприклад, газу, води, електроенергії за показниками лічильника), майте не увазі, що Ви забов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг.
Якщо Вам призначено субсидію, Ви забов’язаніщомісячно сплачувати свою обовязкову частку витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
У разі коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, Ви сплачуєте її фактичну вартість.
Якщо вартість послуги більша ніжоб ов’язкова часткавитрат на оплату цієї послуги плюс призначена субсидія, Ви сплачуєте різницю між вартістю послуги та субсидію.
Чи обов’язково треба оплачувати «обов’язкову частку плати»?
Про що говорить порядок надання субсидій. Порядком надання субсидії передбачено, що в разі призначення субсидії громадяни забов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату житлово комунальних послуг.
Хто визначає величину «обов’язкової частки плати».
Величину обов’язкової частки витрат на оплату житлово-комунальних послуг визначає місцеве управління соціального захисту, залежної від розміру доходів домогосподарства.
Як розраховується розмір субсидії. Розмір субсидії розраховується, виходячи з об’ємів так званої «соціальної норми споживання», незалежно від фактично спожитих об’ємів.
Субсидія = Вартість послуг в об’ємі «Соціальної норми споживання» - обов’язкова частка плати
Зауважимо, що фактичне споживання послугдомогосподарствами відрізняється від нормативного. Воно може бути більшим, або меншим від соціальних норм. споживання. Розглянемо можливі варіанти.
Фактичне споживання послуг домогосподарства ж меншим від соціальних норм споживання. У цьому випадку розмір субсидії плюс обов’язкова частка плати за послуги перевищує вартість фактично спожитих послуг і на Ваших особових рахунках в організаціях - надавачах послуг накопичуватимуться надлишкові кошти. Якщо Ви не використали перераховану субсидію внаслідок економії споживання послуг, підприємство, якому перераховано надлишкову суму субсидії зарахувати її як оплату Ваших послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу, у наступні розрахункові періоди.
Розрахунковим періодом при оплаті житлово - комунальних послуг є календарний місяць.
Отже якщо Ваше споживання за окремі послуги є меншим від встановленних соціальних нормативів, Ви можете, в наступні місяці, зменшити,свою обов’язкову частку плати на величину отриманої економії.
Але в перший місяць отримання субсидій Ви повинні сплатити обов’язкову частку плати за послуги. У рвзі не сплати Вам буде припинено надання субсидії.
Фактичне споживання послуг домогосподарства є меншим від обов’язкової частки плати за послуги.
У разі коли вартість фактично використаної послугименша ніж обов’язковачастка витрат на оплату цієї послуги, Ви сплачуєте її фактичну вартість.
Фактичне споживання послуг домогосподарства є більшим відсоціальних норм споживання.
У цьому випадку вартість фактично спожитихпослуг перевищує розмір субсидії плюс обов’язкова частка плати за послуги, оскільки Ваше споживання перевищує встановленісоціальні нормативи.
Якщо вартість послуги більшаніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги плюс призначення субсидія, Ви сплачуєте різницю між вартістю послуги та субсидію.
Якщо:
-Вам відмовили у призначенні субсидії через те, що особовий рахунок відкритий на іншу особу, яка не зареєстрована або не переживають з Вами.
-Ви не зверталися за призначенням субсидії, оскільки особові рахунки відкриті на осіб, які зареєстровані, або не проживають разом із Вами.
-У Вашому будинкупроживають дві сім’ї. Кожна з них має окремі особові рахунки для оплати послуг. Але субсидію призначили лише за одним особовим рахунком, включивши всіх зареєстрованихгромадян, то ці дії були правомірними до жовтня 2015 р.
Що і коли змінилось?
-Відтепер за призначенням субсидіїможе звернутися будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Не має значення, на кого відкриті особові рахунки в організаціях - надавачах послуг.
-Якщо власник особового рахунку на зареєстрований у житловому приміщенні, або тимчасово в ньому проживає, звернутися за призначенням субсидії може будь-хто із зареєстрованих у житлі.
-Це також важливо для сімей, які мешкають в орендованому житлі. Раніше для отримання субсидії такі сім’ї повинні були не лише мати договір оренди, а й пеероформити на себе особові рахунки для оплати послуг.
-Тепер такі сім’ї можуть отримати субсидію, якщо згідно із договором оренди вони оплачують послуги, хоча особові рахунки залишаються оформленими на власника житла.
-Згідно із новою постановою, якщо особи, зареєстровані у житловому приміщені, сплачують за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки, субсидія може призначатися окремо за розділеними особовими рахунками.
Ця норма згодиться, якщо:
-В одному будинку проживають дві сім’ї, які оплачують послуги окремо на розділені особові рахунки (кожна сім’я має свої лічильники води, газу, електрики)
-За однією адресою є окремі приміщення і кожна сім’я має право звернутися за призначенням житлової субсидії.
У цих випадках кожна сім’я має право звернутися за призначенням житлової субсидії. Субсидія за розділеними особовими рахунками призначається на підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Минулого літа внаслідок суттєвого підвищення тарифів у багатьох людей виникли побоювання і навіть страхи: як будемо платити за в цьому опалювальному сезоні? Зараз уже понад 5 міліонів сімей отримали субсидії. Держава забезпечила надійну та ефективну підтримку сім’ям, які не в змозі оплачувати високу вартісь послуг. Але з впровадженням змін у програмісубсидій серед широкого загалу почали розповсюджуватися різноманітні чутки. які насправді не мають під собою жодних підстав. Розберімося детально:
-Міф 1
-Субсидії не дають, якщо є заборгованість з оплати послуг. Наявність заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги не впливає на визначення права та на призначення субсидії.
-Міф 2
-Якщо виявляють помилку в документах, субсидію заберуть, ще й доведеться штраф заплатити. При звернені за субсидією Вам потрібно вказати: склад домогосподарства, джерела доходів (місце роботи навчання), перелік організацій які надають Вам послуги. Органи соціального захисту практично всю інформацію, необхідну для призачення субсидії, збирають самостійно. У разі виявлення неточності до Вас звернуться за уточненням, щоб правильно розрахувати субсидію. Жодних штрафних санкцій не передбачено.
-Міф 3
-Якщо не використовуєш весь обє’м газу (чи іншої послуги), доведеться повертати субсидію в кінці опалювального сезону. Розмір субсидії розраховується виходячи з об’ємів так званої «соціальної норми споживання», незалежно від фактично спожитих об’ємів. Але фактичне споживання послуг домогосподарством відрізняється від нормативного. Воно може бути більшим або меншим від соціальних норм споживання. Немає жодних вимог щодо використання послуг (газу, води, електрики) в повному обсязі, на який призначено субсидію. Економно споживати послуги вигідно. Сума субсидії, яку органами соціального захисту населення було переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати вартості послуг, і яка внаслідок економії їхнього споживання не використана домогосподарством, може бути зарахована як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства на наступні розрахункові періоди. Тобто Ви навіть можете не платити свою обов’язкову частку, якщо зекономили субсидію. Зменшення споживання жодним чином не вплине на призначення субсидії на наступний опалювальний період.
-Міф 4
-Спочатку дадуть субсидію, а потім заберуть квартиру. «Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла» - записано в першому пункті Положення про порядок надання субсидії. Отже, ні хто немає права ні забирати призначену Вам субсидію, ні заявляти про можливість втрати Вашого права на Вашу власну квартину чи будинок.