Бізнес «на воді» стає популярним. Наприклад, тільки в Чернігові вже функціонує десяток точок по доочищенню води з водопровідних мереж. До того ж, на вулицях міста нещодавно з’явилися перші автомати по розливу доочищеної води, які також приєднані до міського водопроводу. Не секрет, що і в квартирах мешканців міста давно «прописався» зворотній осмос. А тут ще і КП «Чернігівводоканал» інформує про будівництво локальної станції знезалізнення. Наскільки якісною стає вода після різних видів фільтрації і чим вона відрізняється від тієї, яка тече по водопровідним мережам міста? – на ці та інші питання ми обов’язково знайдем відповіді.
Чернігівська вода – смачна
Високу оцінку смаковим властивостям питної води, яка видобувається в Чернігові, дають всі, хто її споживає. Звичайно, смак води на п’яти насосних станціях міста – різниться. І в першу чергу через те, що в залежності від місця та глибини видобутку різниться склад мінералів, розчинених у воді. Адже відомо, що смак води залежить саме від її мінерального складу.
Після доочищення склад води, та, відповідно і її смак, змінюються. Те, що станція знезалізнення, яка будується по вулиці Козацька, зменшить природно високий вміст заліза та марганцю у воді з ВНС-2 «Подусівка», залишивши загальний рівень мінералізації без змін, тільки покращить її смакові якості. Станція знезалізнення працює за іншими принципами, ніж установки зворотного осмосу, які, зазвичай, використовуються для очищення води в Чернігові.
Зворотний осмос — сучасний та безпечний спосіб отримання чистої води. Під час фільтрування крізь мембрану з діаметром отвору близько 1 ангстрема, практично всі домішки води (окрім кисню) зливаються у каналізацію, натомість у бак чистої води надходить вода, очищена від будь-яких домішок. Процес осмосу неселективний і видаляє всі сторонні домішки, включно з корисними в обмеженій кількості магнієм і кальцієм. В результаті вода має специфічний смак і через брак розчинних мінералів потенційно має негативні наслідки. (Вікіпедія — загальнодоступна вільна багатомовна онлайн-енциклопедія)
Занадто очищена вода не корисна
ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» визначено, що питна вода, це вода з оптимальним вмістом мінеральних речовин.
Вода питна з оптимальним вмістом мінеральних речовин – питна вода, призначена для споживання людиною, з мінеральним складом, адекватним фізіологічній потребі організму людини.
Відповідно до додатку 4 ДСанПіН 2.2.4-171-10 вода, яку ми називаємо питною, по вмісту мінералів має наступні параметри:
Відхилення кількості мінералів у воді, як в більшу, так і меншу сторону, негативно впливає не стан здоров’я людини. Так, наприклад, фтор знижує вимивання мінеральних солей з зубної емалі і підвищує насичення мінералами стінок порожнин розпаду зуба в самому початку їхнього утворення. Коли природний вміст фтору у воді занадто великий, його доводиться знижувати до допустимої межі. Вода з надлишком фтору призводить до захворювання, яке називають флюорозом. Його механізм полягає в тому, що надмірні кількості фтору витісняють з кісткової тканини і зубів кальцій.
Одним з найважливіших елементів для здоров’я людини є кальцій. Ця речовина не тільки в кількісному, але і функціональному відношенні вкрай необхідна організму для його нормальної життєдіяльності. Місцем накопичення кальцію служить кісткова система. На організм людини негативно впливає як заниження, так і перевищення вмісту кальцію у воді.
Магній – це мінерал, важливий для нормальної структури кісток в організмі. Він є другим найбільш поширеним елементом всередині клітин людини. Магній та кальцій надходять в організм людини переважно у складі питної води. Нормальний рівень магнію в організмі необхідний для забезпечення багатьох життєво важливих процесів; магній зміцнює імунну систему.
Яку воду нам пропонують
Відразу зазначимо: наскільки нам відомо, всі, хто продає в Чернігові доочищену воду, беруть її з водопровідного крану. А чи замислювались ви, які саме складові зникають з питної води після проведених маніпуляцій?
КП «Чернігівводоканал» щоденно контролює якість води, що подається в мережу, на відповідність нормативам ДСанПіН 2.2.4-171-10. В той же час, переважна більшість доочищеної води, що продається в Чернігові, має менший від нормативного вміст мінералів.
Так, лабораторією питної води КП «Чернігівводоканал» було перевірено воду з автомату розливу води, встановленого на проспекті Перемоги в Чернігові. Також, для порівняння ми скористувалися параметрами іншої доочищеної води, заявленими підприємством, яке її вирообляє і реалізує. Лабораторне дослідження зазначеного виду води КП «Чернігівводоканал» не проводилось, а ґрунтувалося на заявлених виробником параметрах.
Вода, в якій мінералізація значно менше фізіологічних потреб людини не шкодить здоров’ю. Але і користь від неї – сумнівна.
Все це в повній мірі стосується і «домашнього очищення» питної води зворотнім осмосом.
Але, як кажуть, вибір залишається за споживачем. Головне, чітко розуміти, яку саме воду нам пропонують до вжитку і які мінерали організму людини, після споживання води, треба отримати додатково.
В Чернігові водопровідна вода не потребує доочищення від хлору
Ще однією рекламною «фішкою» продавців очищеної води є ствердження, що вода, яка пройшла очищення – також очищена від хлору. Як з’ясувалося, ці «спеціалісти» навіть не в курсі, що артезіанська вода, яка надходить у водопровідну мережу нашого міста є природною і не хлорується. Тому і не потребує додаткового очищення.
Очищена вода, на відміну від природної, не створює накип
Часто споживачі скаржаться на накип у чайниках після тривалого кип’ятіння води. Утворення вапнякового нальоту при кип'ятінні обумовлено наявністю у воді солей тимчасової жорсткості, переважно це карбонати кальцію і магнію. Ці солі, як вже зазначалося, є важливими для організму людини мікроелементами і присутні в артезіанській воді. Не складно зрозуміти, що, чим більше у воді мінеральних солей, тим швидше і сильніше буде «бруднитися» посуд. З іншого боку, повна відсутність солей жорсткості може привести до негативних наслідків для здоров'я. Як занадто жорстка (показник «Загальна жорсткість»), так і надто м'яка вода не принесе користі, а навпаки, може стати причиною патологій у людини. А значить, при виборі питної води слід користуватися правилом «золотої середини», яка і визначена нормативам ДСанПіН 2.2.4-171-10.
Довідка: Джерело водопостачання м. Чернігова – Чернігівське родовище прісних підземних вод.
Водопостачання міста забезпечується:
• 5-ма груповими водозаборами
• 6-ма окремо розташованими міськими артезіанськими свердловинами.
Вода видобувається із підземних горизонтів – сеноман-нижньокрейдяного та бучацького.
Загальна кількість артезіанських свердловин – 109 шт.
Глибина бучацьких свердловин – 81÷138 м, кількість – 74 шт.
Глибина сеноман-нижньокрейдяних свердловин – 618÷735 м, кількість 35 шт.
До забору води придатні 65 свердловин: з них 32 шт. – сеноман-нижньокрейдяного горизонту, та 33 шт. – бучацького горизонту. Проектний дебіт діючих свердловин – 115,03 тис м³/добу або 4 793 м³/год. Експлуатаційні запаси підземних вод водозабірних споруд становлять 115,1 тис. м³/добу.
Середньодобова подача води в мережу за 2020 рік – 43,8 тис. м³/ добу Діючі водозабори експлуатуються протягом 38-81 років.
Інформаційна служба КП «Чернігівводоканал»