Каналізаційні очисні споруди міста Чернігова, побудовані 60 років тому, знаходяться у аварійному стані: під впливом часу відбулося руйнування залізобетонних конструкцій, технологічне обладнання давно відпрацювало свій термін експлуатації, є технічно застарілим та енергоємним.
Сьогодні існує нагальна потреба в повній реконструкції очисних споруд. Для її вирішення, ще у 2017 році на замовлення КП «Чернігівводоканал» австрійською компанією GIS Aqua Austria GmbH було розроблено концепт-проєкт «Реконструкція та модернізація існуючих КОС». На підставі цього проєкту у 2020 році, спільно з проектною організацією ТОВ «ЮТЕМ-ІНЖИНІРИНГ», розпочалось виконання проєктних робіт.
Враховуючи масштабність та велику вартість проєкту (орієнтовно 28 млн євро) виділені 4 етапи його реалізації:
1) реконструкція системи повітрозабезпечення
2) реконструкція аеротенків
3) реконструкція пісколовок, первинних та вторинних відстійників (включаючи будівництво системи доочистки від фосфатів)
4) Завершальним етапом повної реконструкції очисних споруд має стати будівництво системи вилучення біогазу (враховуючи, що для реалізації всіх попередніх стадій знадобиться декілька років, вибір найбільш актуальної технології вилучення біогазу буде здійснюватися безпосередньо перед її впровадженням й відповідно виконуватиметься за окремим проектом).
Важливо і те, що заміні підлягають як підземні, так і надземні комунікації.
Реалізація всіх етапів реконструкції каналізаційних очисних споруд відбуватиметься з забезпеченням авторського нагляду за виконанням будівельних робіт розробниками проєкту – ТОВ «ЮТЕМ-ІНЖИНІРИНГ» з залученням фахівців австрійської компанії GIS Aqua.
На даний час вже розроблено проєкт по реалізації першого етапу «Реконструкція системи подачі повітря в аеротенки каналізаційних очисних споруд м. Чернігова», який має на меті забезпечення енергоефективності з одночасним дотриманням оптимального кисневого режиму в аеротенку та подачі необхідної кількості повітря для очищення стічних вод на каналізаційних очисних спорудах міста.
Проектним рішенням передбачається заміна п’яти енергоємних повітродувок на чотири нові енергоефективні повітродувки (з забезпеченням наявності двох резервних), що в свою чергу приведе до економії електроенергії на очищення стоків. Також передбачено заміну всіх повітропроводів.
На відміну від існуючого обладнання, яке працює в постійному режимі (без можливості регулювання кількості повітря в залежності від кількості стоків) робота нових повітродувок передбачатиме автоматичне регулювання відповідно до показників аналізаторів, встановлених в аеротенках.
При цьому добові енерговитрати для роботи біологічної стадії очистки при експлуатації обладнання зменшаться з 9 404 кВт до 8 093 кВт, що в річному еквіваленті складатиме 478 588 кВт (або 1,1 млн грн у діючих цінах). Даним проектом передбачається технічне переоснащення існуючої компресорної станції з перспективою на подальші етапи реконструкції каналізаційних очисних споруд.
Другий етап реконструкції КОС – будівництво аеротенків за технологією одночасної нітри-денітрифікації.
Існуюча технологія очистки стічних вод передбачає окислення азоту амонійного до нітритів та нітратів. Впровадження нової стадії аеротенків із застосуванням сучасної технології нітри-денітрифікації дозволить більш глибоке очищення стічних вод від сполук азоту та фосфору, що суттєво підвищить якість їх очищення, не допустить потрапляння шкідливих речовин до річки Білоус та, як наслідок, покращить екологічний стан води в басейні річки Десна.
Третій етап проєкту – реконструкція грабельного відділення, пісколовок, первинних та вторинних відстійників. Після реконструкції окремі жироулавлювачі, які задіяні в процесі очищення стоків зараз, будуть непотрібні: цю функцію виконуватимуть реконструйовані пісколовки. Також третій етап включає реконструкцію двох первинних та чотирьох вторинних існуючих відстійників. Окрім цього додатково буде збудовано пару нових вторинних відстійників. В рамках третього етапу заплановано будівництво трьох мулових насосних станцій, що, в свою чергу, призведе до покращення технології очистки стічних вод.
Будівництво комплексу з вироблення біогазу має стати четвертим, завершальним етапом реконструкції очисних споруд міста. В результаті такого нововведення каналізаційні очисні споруди міста отримають значні обсяги енергії, які будуть направлені на технологічні процеси очищення стічних вод м. Чернігова.
Інформаційна служба КП «Чернігівводоканал»