Проблематики та пріоритетні завдання КП «Чернігівводоканал» на 2019-2021 роки

Доповідь директора КП "Чернігівводоканал" Сергія Малявко на ранковій нараді у Чернігівській міській раді 11.12.2018

Шановні присутні, до Вашої уваги пропонується інформація щодо існуючої проблематики та пріоритетних завдань, які стоять перед КП «Чернігівводоканал» і потребують вирішення  у період 2019-2021 років.

Це перш за все:

  1. Зношеність, аварійний стан водопровідних та каналізаційних мереж
  2. Перевищення вмісту заліза та марганцю у воді, що подається в розподільчу водопровідну мережу
  3. Технологічна схема очищення стічних вод та незадовільний стан споруд не можуть забезпечити ефективне очищення стічних вод до встановлених нормативів
  4. Значне погіршення екологічної ситуації через несанкціонований скид рідких нечистот мешканцями неканалізованого приватного сектору

1.

На балансі підприємства залічується 555 км  водопровідних та  332 км каналізаційних мереж, з них  вже відробили свій термін експлуатації та потребують заміни 33% та 74% відповідно. Наразі розроблено перспективний план  поетапної реконструкції мереж. Але враховуючи, що цей напрямок діяльності для підприємства є досить великовартісним, виділено декілька об’єктів у цьому напрямку, реконструкцію яких планується зробити у 2019 році.

А саме:

1)

В рамках запланованої на наступний рік реконструкції проїзної частини по вул. Героїв Чорнобиля від пр. Миру до перехрестя вул. 77-ї Гвардійської Дивізії та вул. Київської слід попередньо здійснити реконструкцію водопровідних мереж на цій ділянці, замінивши 1 760 м  діаметром 500 мм

та 540 м каналізаційних мереж діаметром 500 мм.

По цим ділянкам мереж вже розроблені проекти та проведена експертиза.

Загальна очікувана вартість робіт складає 47 млн. грн.

(Роботи планується виконати за рахунок коштів міського бюджету)

 Відсутність своєчасної реконструкції цієї ділянки водопровідних мереж найближчим часом не виключає імовірність подальших поривів та пошкодження нового дорожнього покриття.

2)

Також запланована «Реконструкція  самопливного каналізаційного колектору по вулиці Глібова, Леоніда Пашина від перехрестя з вулицею Красносільського до каналізаційної насосної станції КНС-5 в м. Чернігові», який знаходиться в критично-аварійному стані.

Невиконання заміни даної ділянки колектору найближчим часом може призвести до аварійної ситуації, виходу неочищених стічних вод на поверхню землі та, як наслідок, може нестиме загрозу екологічній ситуації та здоров’ю мешканців великий житлових масивів міста (Масани, ЗАЗ, Подусівка).

   Проектними рішеннями передбачається реконструкція самопливного вуличного каналізаційного колектору довжиною 2,3 км  із з/бетонних труб Ø 700 мм, глибина залягання 4-7 м.

    З метою забезпечення безаварійного та безперебійного водовідведення запроектовано переключення існуючих абонентів самопливного каналізаційного колектору Ø 700 мм та діючих колекторів  на колектор, що реконструюється.  Переключення існуючих абонентів буде здійснюватися з повною заміною цегляних колодязів на каналізаційні залізобетонні. Одночасно проектними рішеннями передбачена часткова заміна каналізаційних випусків абонентів та винесення ділянок каналізаційного колектору, що проходить по приватним земельним ділянкам за межі таких ділянок.

На даний час вже виконаний робочий проект, проводиться експертиза. Зважаючи на те, що вартість даної реконструкції становить майже 78 млн. грн., джерело фінансування наразі, нажаль, відсутнє.

3)

Також у 2019 році передбачено реконструкцію трьох аварійних ділянок каналізаційного колектору, які також знаходяться в критично-аварійному стані загальною довжиною 1,3 км діаметрами від 600 до 1200 мм :

  • від вул. Коцюбинського до колодязя-гасителя по вул. Шевченка, Ø 800 мм
  • від вул. Шевченка до КНС №1, Ø 1000-1200 мм
  • від перехрестя вул. Шевченка/Пушкіна до Мар’їного Гаю Ø 600 мм

Невиконання даного заходу може призвести до тяжких екологічних наслідків та відключення від водопостачання близько 40% мешканців міста. Наразі триває розробка проекту.

Загальна очікувана вартість першочергової реконструкції мереж, що запланована на 2019 рік, складає 80 млн. грн.

Джерела фінансування теж нема.

2.

Враховуючи, що основним завданням підприємства є забезпечення мешканців міста питною водою, особлива увага має приділятися її належній якості. Наше місто одне з небагатьох в Україні, де видобуток води здійснюється виключно з підземних джерел, проте у воді, яка видобувається з бучацького горизонту, спостерігається перевищення вмісту заліза та марганцю, факт наявності яких мешканці міста бачать у вигляді так званої «іржавої води».

Поки, що баланс показників досягається за рахунок змішування води з дох горизонтів, але це виклик сьогодення, який потребує також оперативного вирішення.

 

Крім того, в наслідок перевищення вмісту заліза у воді погіршується стан труб, з’являється осад , змінюються й властивості самої води.

 З працюючих у місті 5-ти насосних станцій водопроводу, найбільше перевищення вмісту заліза та марганцю спостерігається по насосній водопровідній станції № 2 «Подусівка», яка подає у місто понад 30% від загального видобутку води.

Для вирішення цього завдання працівниками підприємства була досконало вивчена технологія знезалізнення та деманганації на прикладі міст Польщі: Познань та Слупськ, вода в яких має аналогічний хімічний склад з водою на НСВ №2 «Подусівка».

 

Для забезпечення подачі води належної якості необхідне будівництво станції водопідготовки на водозаборі №2 потужністю 20 тис.м куб на добу.

За наявною комерційною пропозицією вартість будівництва складає  180 млн. грн.

 

У 2019 році планується проведення тестових випробувань знезалізнення та деманганації, за результатами яких буде розроблено концепт-проект та техніко-економічне обгрунтування.

3. Ще одним з пріоритетних завдань на наступний рік є реконструкція системи подачі повітря в аеротенки.

Зважаючи на існуючий стан очисних споруд (їх аварійність та двократну надлишковість порівняно з проектною потужністю)

технічну застарілість та енергоємність обладнання, а також найголовніше:

враховуючи той факт, що  дані споруди не можуть забезпечити належну якість очищення стоків та гарантувати відсутність імовірності витоків та виникнення загрозливих екологічних ситуацій,

постала нагальна потреба у повній реконструкції очисних споруд міста Чернігова.

 

Підприємством було розглянуто та детально вивчено дві можливі технології.

Найбільш прийнятною виявилася технологія періодичної нітри-денітрифікації.

Наразі вже розроблено концепт-проект:

Враховуючи, що орієнтовна вартість робіт з реконструкції складає 1 млрд 50млн. грн., реалізація цього заходу неможлива без залучення кредитних коштів.

Тому підприємство надало  даний інвестиційний проект представникам Світового банку та Мінрегіонбуду для розгляду на можливість фінансування його за рахунок проекту «Розвиток міської інфраструктури-3». 

Але критичність стану очисних споруд та імовірна аварійність обладнання, що на даний час використовується, не сумісна з довготривалістю процесів узгодження умов кредитування.

Останнім часом все частішими стають випадки непередбачуваного вигоду з ладу двигунів застарілого обладнання (що неприпустимо для роботи очисних споруд). Тільки протягом 2018 року двигуни повітродувок ремонтувалися 5 разів.

Так КП «Чернігівводоканал» вже увійшло до антирейтингу  - ТОП-10 найбільших забруднювачів стічних вод за інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, сформованою на підставі даних офіційної статистики за результатами звітності про обсяги скидів та утворення відходів за 2017 рік (серед сотні  найбільших підприємств-забруднювачів).

 

Тому керівництвом підприємства спільно з управлінням економічного розвитку міста було прийнято рішення  пошуку альтернативних шляхів кредитування (крім залучення в перспективі коштів Світового банку).

В листопаді цього року КП «Чернігівводоканал» надало проект «Реконструкція системи подачі повітря  в аеротенки  каналізаційних очисних споруд м. Чернігова» на розгляд до Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО. Якщо дана фінансова організація погодить фінансування, то  підприємство може розраховувати на часткову безповоротну фінансову допомогу у вигляді отримання грантових коштів (у розмірі близько 25% від загального обсягу фінансування).

Проект «Реконструкція системи подачі повітря в аеротенки каналізаційних очисних споруд м. Чернігова»  має на меті забезпечення енергоефективності з одночасним дотриманням оптимального кисневого режиму в аеротенку та подачі необхідної кількості повітря для очищення стічних вод на каналізаційних очисних спорудах міста. 

Проектним рішенням передбачається заміна двох енергоємних повітродувок  загальною потужністю 650 кВт на 2 нові енергоефективні повітродувки загальною потужністю 500 кВт, що в свою чергу призведе до скорочення витрат електроенергії на 1314 тис. кВт/год. Нові повітродувки будуть розташовані в існуючій повітродувній станції.

Оновлена система подачі повітря в аеротенки покращить якість очищення стічних вод на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова та не допустить потрапляння шкідливих речовин до річки Білоус і далі – до річки Десна.

4.

Ще однією з загрозливих екологічних проблем є ситуація з несанкціонованими скидами рідких нечистот мешканцями неканалізованого приватного сектору.

На сьогодні у місті Чернігові налічується близько 13 тис. неканалізованих будинків.

 З урахуванням діючих соціальних нормативів мінімальний річний обсяг вивезення рідких нечистот від такої кількості домогосподарств має складати 624 тис. м3 (13 тис.домогосп.*4 м3/міс*12 міс)

         А фактичний обсяг рідких побутових відходів з вигрібних ям, згідно зі щомісячними довідками КП «АТП-2528», що був прийнятий зливовою станцією у 2017 році наприклад, лише 62 тис. м3, що в 10 разів менше обсягу, який мінімально може утворюватися!

         Не відповідність розрахункових та фактичних обсягів прийнятих на зливній станції рідких побутових відходів  свідчить про те, що:

- 90% стоків просто «не доїздить» до місця приймання, а скидається будь-де,

- або облік прийнятих на діючій зливній станції рідких нечистот недостовірний через відсутність автоматизації та контролю цих процесів.

Звісно першочерговим завданням у вирішенні цього питання має стати налагодження чіткої роботи з боку контролюючих органів, у тому числі КП «Муніципальна варта» та  Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, за такими напрямками, як:

- контроль за дотриманням вимог облаштування вигрібних ям (згідно  до п.2.21 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 № 145  вигріб має бути водонепроникним, тобто має забезпечуватись обов’язкова  герметизація вигрібних ям).

 - приймання в каналізацію стічних вод, які вивозяться асенізаційним транспортом від підприємств і приватного сектору тільки через зливову станцію, а також обов’язкове розбавлення рідких нечистот водою у співвідношенні 1:1 (відповідно до з п. 8.15.4 ДБН В.2.5-75:2013 та п. 1.10  Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Чернігова, затверджених РВК від 20.10.2003 № 290).

За умови реконструкції існуючих каналізаційних очисних споруд КП «Чернігівводоканал» в рамках даного інвестиційного проекту планує облаштування там сучасної зливової станції з відповідними технологічними характеристиками.

Орієнтовна вартість будівництва зливної станції 7,3 млн.грн.

 

Таким чином загальний обсяг фінансування, необхідний для реалізації першочергових проектів підприємства на 2019 рік складає майже 420 млн. грн.

На жаль, розмір щорічних амортизаційних відрахувань непомірно малий порівняно з сьогоденними потребами підприємства у фінансуванні.

Тому будівництво станції знезалізнення та реконструкцію системи подачі повітря підприємство планує виконати за рахунок залучення кредитних коштів. З урахуванням діючих умов кредитування Міжнародним банком реконструкції та розвитку додаткове фінансове навантаження на тариф при цьому становитиме близько 9 %. 

Навіть, з урахуванням того, що майже 4,5 грн в структурі діючих тарифів займають витрати на обслуговування наявних кредитних зобов’язань, при їх збільшенні підприємство матиме далеко не найвищі тарифи по Україні.

Усвідомлюючи значущість цих заходів ми змушені вишукувати шляхи залучення всіх можливих джерел: від грантів та кредитних коштів до фінансування з державного та міського бюджетів.

Дякую за увагу!

 

Інформаційна служба КП "Чернігівводоканал"

11/12/2018

Написати нам